27 lutego 2016

Keep Calm and Carry On


Dziś mem internetowy, lecz mało osób wie o tym, że jest to plakat mający ponad 70 lat. Został zaprojektowany w 1939 w Wielkiej Brytanii jako plakat propagandowy, którego celem było podtrzymanie Brytyjczyków na duchu w obliczu II wojny światowej. Napis "Keep Calm and Carry On" można przetłumaczyć na "Zachowaj spokój i rób swoje", dodatkowo na górze znajduje się korona króla Jerzego VI. Wydrukowano ok. 2,5 mln plakatów. Miały być one wywieszone w przypadku inwazji Niemiec na Wielką Brytanię, do czego nie doszło, tak więc większość plakatów została zniszczona i uległy one zapomnieniu. 
W 2000 roku Stuart Manley - właściciel antykwariatu z Alnwick znalazł przypadkowo jeden egzemplarz i powiesił go przy kasie. Ze względu na duże zainteresowanie plakatem, Stuart z żoną zaczął sprzedawać jego kopie. Z czasem plakat stawał się coraz bardziej popularny, powstały różne gadżety z nim związane, a w Internecie można trafić na wiele jego przeróbek, np.:

  

W 2012 roku Stuart Manley stworzył filmik przedstawiający krótko historię plakatu:Pocztówkę z plakatem wysłałam 15 lutego do Nadyi z Sankt Petersburga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz